Ambroxan (Ambroksan) – składnik wykorzystywany w zapachach i perfumach.

0

Ambroxan (Ambroksan)

Ambroxan wykorzystywany w naszych zapachach w wersji podstawowej jest w postaci drobnych kryształków, które następnie poddajemy procesom w taki sposób aby mogły zostać wykorzystane w perfumach. Zaś w naturze występuje jako diterpenoid pochodzący ze sklareolu, który odpowiada za zapach ambry (stała, woskowa, palna substancja wytwarzana w układzie pokarmowym kaszalotów). Jest to organiczny związek heterotricykliczny i diterpenoid. Jest syntetycznym zamiennikiem naturalnej ambry.

Ambroxan to powszechnie używana nazwa zarówno handlowa jaki i procesowa, w procesie jest syntezowany ze sclareolu, składnika olejku eterycznego szałwii muszkatołowej. Sklareol jest rozkładany poprzez utlenianie do laktonu, który następnie jest uwodorniony do odpowiedniego diolu. Otrzymany związek odwadnia się do ambroksydu. Ambrokxide (Ambroksyd) jest używany w przemyśle perfumeryjnym do tworzenia nut ambry oraz także jako utrwalacz. Najczęściej występuje jako związek zapachowy w postaci drobnych kryształków.

W strukturach zapachów lub potocznie w piramidach zapachu z zasady wykorzystywany jest przez perfumiarzy w nutach bazy, ale wirtuozi perfumerii potrafią znaleźć inne miejsca w strukturach perfum dla tego składnika. Jeżeli chodzi o połączenia to w najprostszy sposób można by rzec, że idealnie łączy się z kompozycjami drzewnymi, ambrowymi, bursztynowymi, waniliowymi, kadzidlanymi i skórzanymi. Chociaż nuty oud-owe i żywiczne też potrafią stworzyć ciekawe wonne połączenia.
Ambroxan (Ambroksan) cechuje bardzo duża trwałość, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania i wykorzystania, a perfumy z jego udziałem potrafię na materiałach neutralnych uwalniać woń godzinami.

Otuleni Zapachem stworzyli zapach wykorzystujący właściwości Ambroxanu w jego czystej postaci bez domieszek nut, które mogłyby zakłócać jego nieskazitelna czystość uwalnianego aromatu. Dlatego perfumy w polskiej nazwie posiadają tylko słowo Ambroksan, zaś w angielskiej zastosowaliśmy Pure Ambroxan.

Ambroxan (Ambroksan) rys historyczny:

W przeszłości jak na owe czasy dwóch nowatorskich perfumiarzy, takich jak Romano Ricci (z firmy Not a Perfume) oraz Geza Schoen (z firmy Escentric Molecules) odważnie oparło całe perfumy na tej syntetycznej nucie, która została odkryta w latach 50 jako zamiennik ambry. Trwały, przyjemny, aksamitny to naprawdę złożony, długo uwalniający się i praktycznie określony zapachem samym w sobie. Niektórzy uważają, że jest słony, gładki, przypominający skórę, inni opisują go jako kremowy, piżmowy lub podobny do labdanum, niektórzy mają jeszcze inne spostrzeżenia i jest to całkowicie zrozumiałe wszakże chodzi o perfumy, które są czysto subiektywnym odczuciem danej osoby uzależnionym w danym momencie od bardzo wielu czynników. Niewątpliwie Ambroxan ma abstrakcyjną jakość i jest szeroko stosowany jako nuta bazowa w bardziej złożonych perfumach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl