Agar (Oud) – składnik wykorzystywany w zapachach i perfumach.
Egzotyczny składnik perfum, który jest szlachetnym drewnem drzewa aloesowego z gatunku wawrzynkowatych. To wiecznie zielona i lśniąca roślina, rosnąca w górach indyjskiego stanu Assam, Kambodży, Indonezji, bardzo rzadko Tajlandii, a także Wietnamu. Drzewo osiąga nawet 20 m wysokości, a jego liście, których długość może dochodzić nawet do 11 cm przypominają wyglądem znane wszystkim liście laurowe.
Oud określa się często mianem „płynnego złota“, bowiem najwyższej jakości olejek jest cenniejszy niż szlachetny metal. Uważa się, że jego głęboki, tajemniczy zapach sprzyja medytacji, zwiększając jasność myślenia. Agar pojawia się w kilku formach - kawałki drewna, wióry lub proszek, ale także wydestylowany Oud. Drewno agarowe, które nie jest zainfekowane ma postać drewna lekkiego i jasnego, o bardzo specyficznym zapachu, przypominającym zapach skóry.
W skład żywicy Agaru wchodzą duże ilości olejków eterycznych o suchym, gorzkim, przyjemnie kadzidlanym aromacie, a także wyjątkowych właściwościach relaksujących.
Żywica wytwarzana przez drzewa agarowe należące do rodzaju Aquilaria przez wieki była wykorzystywana w medycynie azjatyckiej. Stosuje się ją w zwalczaniu bólu brzucha, nudności, przy astmie, a także w trakcie niwelowania skutków stresu. Co ciekawe, wspomaga też organizm w czasie leczenia marskości wątroby. Odstrasza również owady i pomaga w higienie jamy ustnej.
Tajemnicą Agar Oud jest zapach, będący unikalną mieszanką olejków eterycznych, kojarzonych zarówno z roślinami, jak i zwierzętami , a nawet woniami nieorganicznymi (dym, ziemia). Ta mieszanka jest niezastąpiona w perfumiarstwie i aromaterapii, ponieważ poszczególne nuty uwalniają się stopniowo, sprawiając, że woń stale się zmienia. A utrzymuje się niesamowicie długo – na skórze kilkadziesiąt godzin, na ubraniu – nawet miesiąc. Perfumy z tym składnikiem są niezwykle rzadkie i bardzo drogie.
Aromat drewna agarowego nie przestaje czarować kreatorów najbardziej ekskluzywnych I niszowych perfum, dlatego też olejek pozyskiwany z tego gatunku drewna cieszy się od lat opinią najdroższego drewna na świecie i należy do najbardziej luksusowych oraz pożądanych składników perfum. Jego cena jest bardzo wysoka, ale zapewnia ona kompozycjom zapachowym rozpoznawalną i charakterystyczną nutę zapachową, której nie da się uzyskać innymi metodami. Siła i intensywność zapachu Agaru zależy od kilku czynników, takich jak poziom zawartej oleożywicy. Jakość Agaru można poznać po jego smaku – im bardziej gorzki, tym jest lepszy.
Agar słynie z balsamicznego, przyjemnego i drzewnego zapachu. Jest głęboki, mocny I zdecydowany, a jego charakterystyczna dymna nuta w Oud przybiera nieco słodką formę, przez co kryje w sobie odrobinę tajemnicy. Ma lekko dymny zapach o słodko-drzewnym aromacie. Niektórzy uważają, że Oud to połączenie drewna sandałowego, paczuli oraz skóry. Tego typu zapachy idealnie nadają się na jesienno-zimowe wieczory i eleganckie kolacje.
W Europie Agar do produkcji perfum został użyty dość późno, bo dopiero w 2002 roku. Popularny jest przede wszystkim jako składnik niszowych perfum czy wysokiej klasy olejków zapachowych do aromatyzacji otoczenia.
Otuleni Zapachem również wykorzystują Agar (Oud) w swoich zapachach, które charakteryzują się unikalną wonią, nietuzinowym składem i są przeznaczone raczej dla koneserów nietuzinkowych zapachów. Należą do nich między innymi:
Inspiracja zapachu Roja Dove - Ahlaam;
Inspiracja zapachu Roja Dove - Amber Oud;
Inspiracja zapachu Kilian - Incense Oud;
Inspiracja zapachu Kilian - Rose Oud;
Inspiracja zapachu Tom Ford - Oud Minerale;
Agar stanowi zapach sam w sobie, może być również nutą serca, a często bazą perfum ze względu na aktywną długość uwalniania woni. Scala wszystkie składniki zapachowe obecne w perfumach, dodając im harmonii, ciepła oraz wyrazistej barwy. Zapachy, które w swoim składzie posiadają Agar idealnie nadają się na okres jesienno-zimowy.
Agar (Oud) – składnik zapachu ciekawostki.
Kiedy drzewo zostaje zainfekowane przez pasożytniczego grzyba, czy też pleśń , zaczyna produkować w efekcie obronnym aromatyczną żywicę. Proces ten zachodzi bardzo powoli, zwykle trwa to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. W wyniku długoletniej walki rośliny z grzybem, wnętrze wytwarza mianowicie ciemną i lepką substancję oleożywiczną, która za zadanie ma oddzielenie zainfekowanej partii od reszty zdrowego organizmu. Zebrana żywica poddana zostaje destylacji, w efekcie czego powstaje półpłynna nieprawdopodobnie pachnąca substancja zwana Oud. Cały ten proces zachodzi w naturze bardzo rzadko, dlatego powstały składnik jest tak cenny. Olejek musi być odpowiednio wysokiej jakości I musi posiadać pożądany zapach. Najwyższej jakości agar pochodzi z 2 odmian Aquilaria, mianowicie z Aquilaria malaccensis I Aquilaria sinensis.
Agarwood służy również jako wonna przyprawa (np. do curry lub słodyczy), dodatek poprawiający smak wody pitnej oraz wykorzystywany jest do aromatyzowania tytoniu.
W kulturze Wschodu zapach ten używany jest od kilkuset lat, gdzie odgrywał dużą rolę na ceremoniach weselnych, ale również pogrzebowych. Stanowił on dodatek do kadzideł, a nawet stosowany był jako produkt do perfumowania ubrań. Odkryto wówczas jego wspaniałe właściwości. Duże znaczenie miał w medycynie – Agar Oud jest środkiem uspokajającym. Tradycyjna medycyna Chin, Indii oraz Tybetu używa zarówno olejku jak i samego drewna agarowego, jako kluczowych składników większości lekarstw, głównie ze względu na ich wszechstronność. Olejek agarowy jest uważany za skuteczny środek o działaniu pobudzającym, wzmacniającym oraz antyastmatycznym, a także za elegancki afrodyzjak.
Alicja
Oud mój ulubiony składnik. Ciężki gęsty i zmysłowy.